Uratowanie drugiego człowieka nie jest skomplikowane!
Zostań prawdziwym bohaterem
- podziel się swoim szpikiem z genetycznym bliźniakiem potrzebującym Twojej pomocy!

W środę 27 listopada podczas przerw, w świetlicy szkolnej możesz zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych (szpiku kostnego) Fundacji DKMS! Nasi uczniowie poprowadzą Cię przez prostą procedurę!

Już kilkudziesięciu samochodziarzy i kilku nauczycieli z naszej szkoły jest w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pójdź za ich przykładem!

Absolwent Marcin Zimny  uratował już życie swojemu genetycznemu bliźniakowi z Australii, przekazując szpik kostny! To nasz największy bohater!


W ciągu ostatnich 10 lat liczba potencjalnych dawców szpiku zarejestrowanych we wszystkich polskich bazach wzrosła z 40 tys. do 1,56 mln osób, z czego 1,4 mln to Dawcy Fundacji DKMS. Polska znajduje się na 2. miejscu w Europie, a 4. na świecie pod względem liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców.


Wahasz się!
Szkolny opiekun akcji Fundacji DKMS #Komórkomania mgr Sławomir Bochniak
rozwieje Twoje wątpliwości!


Poniżej kilka podstawowych informacji:

KROK 1 – Sprawdź, czy możesz zostać dawcą

Aby zostać dawcą trzeba być zdrowym człowiekiem w wieku 18-55 lat, ważyć powyżej 50 kg i przejść proces weryfikacji na dawcę komórek macierzystych pobieranych z krwi lub szpiku.

KROK 2 – Zarejestruj się- to trwa chwilkę (czyli przyjdź do świetlicy w środę)

Wypełniasz formularz zgłoszeniowy, pałeczką pobierasz wymaz z jamy ustnej i to wszystko.

Organizatorzy szkolnej akcji przekazują tak pobrany materiał genetyczny do  Fundacja DKMS.

KROK 3 – Gdy Twój bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy

Statystyki mówią, że w ciągu 10 lat od rejestracji maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje rzeczywistym dawcą.

Jeżeli twój genetyczny bliźniak będzie w potrzebie, zadzwoni do Ciebie Fundacja DKMS. Jeżeli wyrazisz zgodę na pomoc, zostaniesz umówiony do najbliższej przychodni w celu oddania próbki krwi. Po kompleksowych badaniach, wykluczających wszelkie zagrożenia dla biorcy, dostaniesz skierowanie na zabieg pobrania szpiku kostnego.

Wszelkie formalności dotyczące badań oraz zwolnienia z pracy lub szkoły odbywają się przy wsparciu Fundacji DKMS.

KROK 4 – Czas na pobranie komórek macierzystych

Pobranie szpiku odbywa się w jeden z dwóch sposobów:

  1. W 80% przypadków polega on na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Przed zabiegiem dawca przyjmuje przez 4 dni czynnik wzrostu, w celu zwiększenia ilość komórek we krwi. Następnie są one pobierane poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Zabieg polega na przepływaniu krwi z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek do drugiego ramienia dawcy. Całość zabiegu trwa około 4 godziny i nie wymaga dalszej hospitalizacji.
  2. W 20% szpik kostny pobiera się z talerza kości biodrowej. Zabieg ten trwa jedynie godzinę i przebiega w znieczuleniu ogólnym. Z tego powodu dawca podlega obowiązkowej hospitalizacji od 2 do 3 dni.

W ciągu 48 godzin od pobrania komórek macierzystych odbywa się przeszczep, czyli transfer komórek od dawcy do biorcy, które w ramach tzw. „zadomowienia” przenoszone są przez krew w organizmie i samodzielnie umieszczają się w przestrzeni szpiku kostnego pacjenta.

Czas rekonwalescencji dawcy w przypadku obu form zabiegów trwa do 5 dni.

Ubytek szpiku wynikający z pobrania ulega całkowitej regeneracji już po 2-3 tygodniach.

KROK 5 – Brawo! Zadanie wykonane – podarowałeś szansę na życie!

Każdy dawca, w zależności od liczby pobrań, otrzymuję symboliczną odznakę „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, z którymi wiążą się dodatkowe uprawnienia.

(na podstawie https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/5-prostych-krokow-by-zostac-dawca-szpiku/)