W roku obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uczniowie 4ATS Technikum nr 12 pod opieką mgr Barbary Dembek-Bochniak i mgr. Sławomira Bochniaka pojechali na wycieczkę do Lasu Piaśnickiego oraz Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce koło Wejherowa.

W Lesie Piaśnickim z rąk Niemców podczas II wojny światowej zostało zamordowanych ponad 12 000 mieszkańców Pomorza. O tej zbrodni opowiedziała nam szczegółowo pani Katarzyna Underwood z Instytutu Pamięci Narodowej (Oddziału w Gdańsku). Oprowadziła po terenie Lasu Piaśnickiego, przybliżając historię i symbolikę kolejnych grobów, miejsc pamięci i kaplic. Wiele drzew nosi ślady tragedii czasów wojny, a ptaki, mimo wieszania dla nich budek lęgowych, nie zamieszkują lasu do dziś. Panuje tutaj cisza. Pamiętajmy o miejscach pamięci narodowej! Odwiedzajmy je! Oddajmy hołd zamordowanym. Las Piaśnicki to miejsce największej zbrodni wojennej na Pomorzu. Uczniowie zapalali znicze. Przy Grobie nr 1 złożyliśmy wiązankę kwiatów. A niebo płakało…

Gdy dojechaliśmy do Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce koło Wejherowa, pogoda poprawiła się. Wizytę zaczęliśmy od kilkunastominutowej, ekstremalnej przejażdżki pojazdem gąsienicowym BAT-M po błotnistych wertepach poligonu przyległego do terenu muzeum. Ochlapani, ale zadowoleni uczniowie zapoznali się szczegółowo z pojazdami wojskowymi i cywilnymi – eksponatami muzeum. Opowieść pana przewodnika o rozwiązaniach technicznych i ciekawostkach dotyczących kolejnych pojazdów była bardzo rzeczowa i interesująca. Szczery uśmiech na buziach wywołał rozruch silnika czołgu, a zapach spalin, które się wydobyły, to było to, co samochodziarze lubią najbardziej. Po obejrzeniu wystaw w Muzeum Saperskim (kolekcja eksponatów chyba jedna z większych na świecie) wszyscy udali się do kantyny. Tutaj czekała pyszna grochówka z wkładką (przepyszna!) oraz bardzo smaczny kotlet schabowy!

 mgr Barbara Dembek-Bochniak, mgr Sławomir Bochniak