23 stycznia 2024 Dzień pisma ręcznego - KONKURS

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie kaligraficznym.

Zadanie polega na samodzielnym odręcznym napisaniu wybranego tekstu (wiersza, piosenki) minimum 15 wersowego na kartce A4. Należy podać w nagłówku tytuł i autora wybranego utworu, a pracę podpisać
na odwrocie strony. Tekst należy napisać starannie zgodnie ze sztuką kaligrafii.

Pracę należy przynieść do biblioteki do wtorku 23 stycznia. Głosowanie na 3 najlepsze prace odbędzie się w dniach 23-26 stycznia. Teksty będą prezentowane w bibliotece szkolnej.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po feriach.

Nagrody:

Punkty wso za udział w konkursie

Punkty wso dla uczniów, których prace zwyciężą.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi kaligrafii, czyli sztuki starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. 

Czekamy na Wasze prace - nauczyciele bibliotekarze

Kaligrafia – zapomniane wsparcie polskiej szkoły

Kaligrafia jest nieco zapomniana, tymczasem jej ćwiczenie może sprawić, że nasze pismo stanie się czytelniejsze. Korzyści jest więcej. Jakich? Odpowiedź w materiale Ewy Wąsik.

Nazwa kaligrafia pochodzi od zbitki dwóch greckich słów, kalos (piękno) i graphein (pisać), i dosłownie oznacza „sztukę pięknego pisania”.
Kiedyś obowiązkowo nauczana w szkołach, dziś, w czasach komputerów, tabletów i telefonów, odchodzi w zapomnienie. Niesłusznie, gdyż ćwiczenie różnych krojów pisma niesie ze sobą wiele korzyści. 

JEDNA KALIGRAFIA – NIEZLICZONE MOŻLIWOŚCI

Mnogość krojów pisma, stylów i ozdobników, które oferuje nam kaligrafia, jest naprawdę niezliczona. Mamy do dyspozycji pełen wachlarz wzorów: od prostej, eleganckiej i stabilnej minuskuły, przez pismo gotyckie – dostojne i ozdobne, choć wymagające sporo pracy – aż po pełną lekkości, swobody i wdzięku italikę. Każdy, w zależności od swojego charakteru, temperamentu i upodobań, z pewnością wybierze coś dla siebie i znajdzie formę, której poznawanie sprawi mu najwięcej przyjemności.

ŁATWA DOSTĘPNOŚĆ MATERIAŁÓW

Zarówno w internecie, jak i w księgarniach znajdziemy sporo ciekawych materiałów, które pozwolą na zorganizowanie w szkole warsztatów kaligraficznych. Wśród witryn poświęconych sztuce pięknego pisania warto polecić zwłaszcza strony: www.artique.pl, www.instagram.com/arcybohomazy i www.zenja.pl, a także filmy instruktażowe na YouTubie (warto śledzić np. kanał Kacpra Korzeniewskiego, Calligrafun czy Calligraphy Masters, bezpłatny generator arkuszy ćwiczeniowych CaliDraw, a nawet różnego rodzaju wyzwania kaligraficzne doskonale motywujące do regularnej pracy).

Korzystać można z różnych  narzędzi: piór, stalówek różnej grubości czy pisaków do kaligrafii w różnych kolorach – ich zdobycie nie stanowi najmniejszego problemu, wystarczy odwiedzić sklep plastyczny, dobrze zaopatrzony sklep papierniczy lub po prostu zamówić w sieci wszystko, co nam się przyda.

NAUKA WYTRWAŁOŚCI

Osiągnięcie zadowalających efektów w stosowaniu wybranego kroju pisma jest procesem wymagającym systematyczności i wytrwałej pracy. W dzisiejszych czasach, gdy uczniowie mają tak wiele rozmaitych bodźców, są to cechy szczególnie cenne, nad którymi czasem trzeba dłużej popracować. Czy warto zainwestować swój czas? Z pewnością tak – można osiągnąć długotrwałe korzyści w postaci poprawy wyników w nauce. Edukacja opiera się przede wszystkim na zdolności koncentracji, zapamiętywania i umiejętności skupienia uwagi na aktualnie wykonywanej czynności. Kaligrafia jest w tym bardzo pomocna.

NIE SĄ KONIECZNE SZCZEGÓLNE ZDOLNOŚCI

Rozpoczęcie przygody z kaligrafią nie wymaga żadnych większych zdolności manualnych ani specjalnego poczucia estetyki. Każdy może się nauczyć pięknego pisania, różny może być czas szlifowania swoich umiejętności – u osób mających talent plastyczny będzie on krótszy niż u tych, które mają stwierdzoną dysleksję lub dysgrafię. Warto jednak zdobyć się na podjęcie tego wysiłku, ponieważ efekty tej pasji mogą być ogromne.

POMOC W TRUDNOŚCIACH

Obecnie jednym z największych problemów, z jakimi zmagają się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, jest rosnąca liczba osób z orzeczeniem o specyficznych trudnościach w nauce. Kaligrafia może pomóc poradzić sobie z tymi trudnościami. Badania neuropsychologów potwierdzają związek między dysgrafią i dysleksją – oba typy zaburzeń opierają się bowiem na problemach z rozpoznawaniem kształtów liter, zapamiętywaniem wzorów graficznych, nieumiejętnością dostosowania wielkości pisma do ilości miejsca na kartce. Regularne ćwiczenie kaligrafii pozwala ukształtować właściwe nawyki, określa przejrzyste zasady (tj. wskazanie podobnych elementów w każdej literze, dokładne określenie ich wielkości itd.), których przestrzeganie może ułatwić radzenie sobie z problemem, a także pozwala na zapisanie w pamięci określonych ruchów, które można przełożyć na codzienny proces pisania i tym samym polepszyć jego czytelność.

POTĘGA KREATYWNOŚCI

Ćwiczenie kaligrafii to jedna z tych czynności, które bardzo szybko zachęcają do poszukiwania własnych rozwiązań, wprowadzania samodzielnie wymyślonych ozdobników czy eksperymentów z rozplanowaniem różnych wielkości pisma na kartce. Współcześnie bardzo popularne stało się łączenie różnorodnych stylów w jednym projekcie, np. plakacie, a także modyfikowanie danego kroju pisma, tak by był naszym znakiem rozpoznawczym. Tego typu działania mogą ujawnić kreatywność i niezwykłe pomysły.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE

Umiejętności kaligraficzne można – a nawet należy – wykorzystywać praktycznie: warto robić notatki z lekcji w formie mapy myśli, plakatu czy chociażby stosować wyróżniki poszczególnych akapitów w pisanym tekście. Takie notatki czy wręcz całe zeszyty na pewno będą cieszyć nie tylko właściciela czy nauczyciela, ale też będą obiektem zainteresowania wśród rówieśników, bo z dobrze napisanych notatek dobrze się uczy. Można też spróbować, przynajmniej od czasu do czasu, zastąpić komunikaty smsowe, czy mailowe odręcznie napisaną wiadomością.
Z okazji świąt taki odręcznie napisany list do kolegi, koleżanki (walentynka) czy bliskich sprawi dużo radości. Będzie można w ten sposób pochwalić się tą rzadką umiejętnością, a także podzielić się swoją wiedzą i entuzjazmem z innymi, a być może zarazić ich swoją pasją.