KONKURS DLA WIELBICIELI SAMOCHODÓW I RYSOWANIA

Zapraszamy wszystkich uczniów do spróbowania swoich sił w tworzeniu unikatowych rysunków przedstawiających budowę Waszych ulubionych samochodów. Wzorem słynnego rysownika – Terry’ego Daveya - należy pokolorować wybrany model samochodu tak, aby były widoczne szczegóły konstrukcyjne. Wszystkie prace będzie można obejrzeć  na specjalnej wystawie i zagłosować na najlepszą spośród nich.

KROKI:

  1. Przyjdź do biblioteki szkolnej i wybierz z albumu rysunek modelu samochodu. Otrzymasz ksero wybranego modelu.
  2. W czasie ferii pokoloruj rysunek w domu: kredkami, pisakami, farbami - technika dowolna. Pamiętaj, że kolorem masz wydobyć jak najwięcej szczegółów.
  3. Po feriach przynieś gotową pracę do biblioteki podpisaną na odwrocie. Termin do 1 lutego 2023 roku.
  4. W dniach 02-10.02.2023 będzie przygotowana wystawa rysunków.
  5. Zasady głosowania: w głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. Każdy będzie miał do dyspozycji 3 głosy o wartości punktów: 3, 2, 1. Głos należy oddać w bibliotece szkolnej.
  6. Wyniki głosowania zostaną przedstawione 14 lutego.

NAGRODY:

Punkty WSO za udział w konkursie.

Punkty WSO za zdobycie 3 wyróżnionych miejsc.

Ocena 6 z podstaw budowy maszyn dla uczniów klas pierwszych i drugich.

DODATKOWE INFORMACJE:

Prezentowane przekroje, z możliwością ich samodzielnego pokolorowania, zostały ręcznie wykreślone przez jednego rysownika – Terry’ego Daveya, są to częściowe przekroje aksonometryczne (tzw. przekroje rentgenowskie). Do początku lat 90. XX wieku zdobiły one pierwsze strony okładek poradników angielskiego wydawnictwa Haynes opisujących naprawę poszczególnych modeli tych samochodów. Wielkość reprodukowanych ilustracji umożliwia spojrzenie pod maskę i do wnętrza pojazdu oraz odkrycie wielu szczegółów budowy tych klasycznych samochodów.

Terry miał świetnie rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną. Potrafił odwzorowywać skomplikowane zespoły mechaniczne i rysować je w dowolny sposób – w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych oraz w widoku, przekroju lub częściowym przekroju. Rysunki tworzył na podstawie fotografii, folderów reklamowych i dokumentacji technicznej, a następnie weryfikował je, obserwując przebieg demontażu samochodu opisywanego w danej publikacji. Książka doskonale wpisuje się w trend korzystania z książek do malowania przez dorosłych. Jest to nowy, świetny sposób na odstresowanie. Kolorowanie powoduje dobre samopoczucie, uspokojenie, jak również stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za zdolności manualne, zmysły, kreatywność..

Informacje: www.wkl.com.pl