11 marca uroczyście otwarto zmodernizowane warsztaty szkolne Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. W uroczystości otwarcia wzięli udział zaproszeni goście z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, organizacji pracodawców „Pracodawcy Pomorza” oraz przedstawiciele firm współpracujących z naszą szkołę.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk, wiceprezes organizacji „Pracodawcy Pomorza” Wojciech Szczepański, dyrektor ZSS Mirosław Sreberski oraz kierownik warsztatów Jacek Cichowlas.

Goście obejrzeli zmodernizowane warsztaty szkolne. Dyskutowali o przyszłości szkolnictwa zawodowego w Polsce.

Nasza szkoła powstała w 1958 roku. W 1962 roku w lokalnej prasie pojawiały się informacje o planach utworzenia warsztatów szkolnych. Uroczystego ich otwarcia dokonano w 1967 roku. Przez kolejne lata prasa niejednokrotnie informowała o tym, jak prężnie i dynamicznie pracuje się i kształci samochodziarzy w warsztatach ZSS. Warsztaty to nie tylko budynki. Warsztaty tworzyli ludzie – nauczyciele, instruktorzy, uczniowie. Na przestrzeni niespełna 60 lat samochodziarze zdobywali wykształcenie w branży motoryzacyjnej wykorzystując pojazdy, które zebrane w kolekcję utworzyłyby ciekawe muzeum motoryzacyjne.

Mimo iż dokonywane były doraźne remonty i modernizacje, to dopiero od 2016 roku rozpoczęło się odmienianie oblicza warsztatów tak, że teraz śmiało możemy powiedzieć, że warsztaty Gdańskiej Samochodówki to jedne z najlepiej, o ile nie najlepiej wyposażone warsztaty przyszkolne w Polsce. W 2016 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu „Gdańsk Miastem Zawodowców - podniesienie jakości edukacji zawodowej” realizowanego przez Gminę Miasta Gdańska, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany dwutorowo. Rozwijane są kompetencje miękkie uczniów (ta część cieszy się dużym powodzeniem) oraz zrealizowana została część inwestycyjna, nad którą czuwał kierownik warsztatów mgr inż. Jacek Cichowlas. Przebudowa pomieszczeń, zakup nowoczesnego wyposażenia i pomocy dydaktycznych oraz instalacja wielu systemów pochłonęły około 13 mln złotych.

W zmodernizowanych warsztatach ZSS już odbywają się przeróżne działania: uczniowie starający się zdobyć tytuł Mechanika Toyoty zdawali egzaminy praktyczne; przeprowadzono szkolenia dla uczniów i nauczycieli ZSS oraz firm współpracujących ze szkołą; odbył się Szkolny Turniej Wiedzy Samochodowej.

Teraz śmiało możemy powiedzieć, że kształcenie praktyczne w Zespole Szkół Samochodowych odbywa się na miarę XXI wieku.

mgr Barbara Dembek-Bochniak